JAK POKAZAĆ SIĘ Z DOBREJ STRONY

JAK POKAZAĆ SIĘ Z DOBREJ STRONY?

Stety lub niestety oceniani jesteśmy cały czas, a nasz mózg robi przy tym duże skróty.
I choć pierwsze wrażenie bywa często mylne, to jednak odgrywa dużą rolę.
Kiedy poznasz zasady kierujące tym zjawiskiem, możesz w bardziej świadomy sposób unikać niechcianego zaszufladkowania do nieprzyjemnych osobników i zrobić bardzo dobre pierwsze wrażenie.

Jak działa dobre pierwsze wrażenie?

Ile czasu potrzeba , by zainteresować się książką po obejrzeniu okładki, pozostać na nieznanej stronie internetowej i zaciekawić się nową osobą?
Badania pokazują, że już po pierwszych sekundach osoba, która cię obserwuje, podświadomie oszacuje dwa czynniki budujące waszą relację: to, na ile jesteś sympatyczny i wiarygodny. Jeśli rozmówca cię polubi, otworzy się i będzie cię traktował przyjaźnie. Jeśli uzna cię za wiarygodnego, zaufa twojej kompetencji i intencjom.

Wszyscy oceniają

w zdecydowanej większości przypadków robią to zupełnie nieświadomie – kierując się kulturowymi i rodzinnymi schematami.

Dlaczego jesteśmy tacy powierzchowni? Gdyż nasz mózg musi szybko zadecydować czy nowy osobnik który stanął na jego drodze nie odgryzie mu zaraz głowy.
Stety lub niestety oceniamy cały czas, a nasz mózg robi przy tym duże skróty, co w związku z brakiem ich świadomości, jest pierwszym krokiem ku nietrafnym ocenom.
I choć pierwsze wrażenie bywa często mylne, to jednak odgrywa dużą rolę.
Kiedy poznasz zasady kierujące tym zjawiskiem, możesz w bardziej świadomy sposób unikać niechcianego zaszufladkowania do nieprzyjemnych osobników.

Zróbmy eksperyment myślowy.


Kto jest dla ciebie najważniejszy na świecie? O kogo troszczysz się każdego dnia, spędzasz dużo czasu myśląc o tej osobie i zastanawiając się co zrobić, aby żyło jej się w życiu lepiej? Kto jest osobą której najbardziej życzysz samych komplementów i sukcesów w życiu?
Tą osobą jesteś…TY sam!

Dorota uśmiecha się na zdjęciu.  A Ty co zrobisz, żeby pokazać się z dobrej strony?

Jak to wykorzystać?

Jakie to ma znaczenie w robieniu dobrego pierwszego wrażenia? Jak się okazuję bardzo duże.
Pierwszą, najważniejszą, najbardziej oczywistą i wciąż bardzo często zapominaną zasadą wzbudzania sympatii u innych jest… uśmiech.

I to wcale nie dlatego, że zęby są najsympatyczniejszą częścią naszego ciała. To nie dlatego, że otwierając buzie jesteśmy bardziej otwarci, ale dlatego, że uśmiechając się do innych wysyłamy im sygnał ,,jesteś fajny, lubię Cię, podobasz mi się”.
Jaki to ma związek z tym, że jesteśmy dla siebie najważniejsi na świecie?
A no taki, że ciężko nie polubić osoby, która właśnie powiedziała mi niemy komplement, która właśnie mnie doceniła i w towarzystwie której mogę czuć się bezpiecznie, dlatego warto to wykorzystać!

Co jeszcze łechce nasze ego w kontakcie z innymi? Podobieństwo.
Jeśli ktoś jest w jakiś sposób podobny do mnie czy to pod względem zachowania, upodobań, pochodzenia czy nawet wyglądu to lubię tę osobę bardziej niż te mniej podobne.


Dlaczego? Jak się okazuję podobieństwo budzi sympatię bo: A. my sami siebie lubimy, albo przynajmniej bardzo chcemy lubić B. daje poczucie bezpieczeństwa- jeśli ktoś zachowuje się podobnie do mnie jest mi łatwiej przewidzieć jego zachowanie a poza tym ryzyko wejścia w konflikt jest mniejsze.

A co z praktyką? Przecież pokazać się z dobrej strony trzeba potrafić!

Poznając nowe osoby staraj się szukać podobieństw– może lubicie ten sam serial, chodzicie o tej samej godzinie do sklepu po bułki, czy używacie tego samego kremu do pięt.
Poza tym pamiętaj również o ,,efekcie kameleona”- naśladuj w bardzo subtelny sposób mowę ciała Twojego rozmówcy- podobnie siedź, trzymaj przedmiot w tej samej ręce itd.


Wykorzystując ten efekt możesz również szybko sprawdzić czy ktoś Cię lubi czy też nie. Zrób mały eksperyment w towarzystwie. Siedząc na przykład przy stole odchyl się nieco do tyłu. Twoi rozmówcy, jeśli zależy im na dobrym kontakcie z Tobą najprawdopodobniej po krótkim czasie również zmienią swoją pozycję. Dzięki temu ludzie podświadomie zaczną odbierać Cię przyjaźnie, a nie będziesz musiał zastanawiać się, jak pokazać się z dobrej strony!

Co mówi na ten temat psychologia?

Na pierwsze wrażenie składają się przede wszystkim czynniki psychologiczne, które – mimo tego, że najistotniejsze – są bardzo często niedostrzegane. Czy wiesz, że mężczyźni z wyższym wykształceniem są przez kobiety postrzegani jako wyżsi, niż są w rzeczywistości, a osoby atrakcyjniejsze są uważane za bardziej sympatyczne? Na tym właśnie polega efekt halo– przypisujemy ludziom różne cechy na podstawie jednej pozytywnej lub negatywnej cechy która rzuca się w nasze oczy, dlatego pamiętaj o tym przy następnym wyjściu na spotkanie.

I tak elegancki mężczyzna może być odbierany przez nas jako szarmancki, inteligentny, pracowity, ambitny i kulturalny tak założenie białych kozaczków może wpłynąć że ich właścicielce przypiszesz cechy mało rezolutnej osoby o zainteresowaniach tipsów i sztucznych rzęs.
Pamiętaj, więc o tym efekcie i zadbaj o swój wizerunek.

Przykładowo w pracy będziesz odbierany jako bardziej pewny siebie i profesjonalny, kiedy odsłonisz twarz z włosów, zdecydowanie uściśniesz komuś dłoń, będziesz utrzymywać kontakt wzrokowy i wybierzesz ubrania w odcieniu niebieskiego. Nie przesadzaj z biżuterią- 3 elementy są wystarczające, dbaj o jakość i prostotę Twoich ubrań i dodatków a także o dopasowanie stroju do okazji- sweter nawet z najwyższej półki nie jest odpowiedni na spotkanie biznesowe.

Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, przeczytaj wpis: “Jak inni postrzegają Twoje błędy?”

Cześć! Nazywam się Dorota Filipiuk i od 10 lat pomagam ludziom uczyć się efektywnie, wykorzystując wiedzę na temat tego, jak uczy się nasz mózg. Jestem psychologiem, trenerem i coachem w trakcie certyfikacji. Przeprowadziłam ponad 15 tysięcy godzin na sali szkoleniowej i sprzedałam ponad 21 000 kursów online, dlatego ludzie ufają moim umiejętnościom.

Zapraszam Cię do zajrzenia na mojego funpaga: Kliknij!

Dorota jest współautorką produktów wspierających proces diagnozy i rozwoju potencjału zdolnych gimnazjalistów, prelegentką na licznych konferencjach i gościem w wielu podcastach. Prowadzi kanał w serwisie YouTube i podcast ,,Efektywność Osobista”.

Jej artykuły znajdziesz m.in. w Wysokich Obcasach, Estate i przede wszystkim Forbes’ie.

Była wykładowcą na dwóch uczelniach wyższych, prowadziła szkolenia m.in. dla MAN, Stella i Bank Polski. W podróży dookoła świata założyła 2 firmy online. Jest szczęśliwą mamą Kornelki, pasjonatką zdrowego stylu życia. W wolnych chwilach kocha malować i uprawiać aerial yogę.

Czy już wiesz, jak poprawić pamięć? 🙂